Pages Menu
Categories Menu
Miasto wielkich możliwości

Miasto wielkich możliwości

Dynamicznie rozwijając się miasto przemysłu

Tak naprawdę Mielec jako miasto przemysłu zaistniał wtedy gdy został włączony do Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wtedy też zostały w Mielcu wybudowane Państwowe Zakłady Lotnicze PZL w latach 1937-1939. Niestety wojna spowodowała duże straty i zniszczenia. Natomiast w drugiej połowie tego samego wieku zakład został przekształcony w Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego WSK stąd też znana doskonale wszystkim nazwa zakładów PZL-WSK Mielec.

Dzięki temu przemysł w Mielcu wystrzelił jak parabola, gdyż wytwórnia sprzętu i fabryka samolotów dostarczały zarówno produktów do kraju jak również poza granice Polski. Produkowane wtedy były samoloty rolnicze, samoloty odrzutowe a także różnego rodzaju silniki czy aparatura paliwowa. Mielec także znany był na skalę światową z produkcji wózków golfowych potocznie zwanych „Melex”. Pojazdy te charakteryzował sposób napędu. Był to napęd elektryczny.

Niestety w latach 90-tych ubiegłego wieku przemysł ten dopadł kryzys i w ten oto sposób WSK ogłosiło w 1999r upadłość. Między czasie w 1995r powstała na terenach zakładu oraz poszerzonych granicach Specjalna Stefa Ekonomiczna w Mielcu. Zakłady przejęła amerykańska firma Sikorsky Aircraft a obecnie Lockheed-martin i w Mielcu produkowane są m.in:

M28 – samolot pasażerski i transportowy
M28B BRYZA – samolot patrolowy i ratownictwa morskiego
M18 DROMADER – samolot rolniczy i pożarniczy

Zakłady te wytwarzają również kabiny do śmigłowca UH-60M BLACK HAWK oraz produkują śmigłowce wielozadaniowe S70iTM BLACK HAWK.

Poza zakładami lotniczymi w Mielcu powstało wiele innych dużych firm, zatrudniających systematycznie pracowników: BRW Mielec z gk. Black Red White, Kirchhoff Automotive, Lear Corporation, Kronospan, BURY Technologies, C+N, COBI oraz inne z różnych gałęzi i branż przemysłu dlatego też Mielec jest idealnym miejscem dla kandydatów i osób o różnych stopniach wykształcenia, kwalifikacji i specjalizacji począwszy od pracowników linii produkcyjnych, operatorów w tym operatorów obrabiarek CNC, czy też wózków widłowych poprzez technologów, informatyków, księgowych, ekonomistów oraz inne osoby z różnych branż, dziecin i specjalizacji.

Jak sama nazwa i slogan hasła mówią – Mielec – TO TU ROZWIJA SIĘ SKRZYDŁA